Gyógyítás és étkezés

Gyógyítás és étkezés

A kínai orvoslásban fontos, hogy a gyógyítás és az étkezés kéz a kézben járnak. Azaz a hétköznapi ételek, és a gyógynövények fogyasztásával megelőzzük, illetve meggyógyítjuk a betegséget. A magyaroknak is megvan a maguk bölcsessége ezzel kapcsolatban, például az a közmondás, mely így szól: ,,Fűben-fában orvoslás!”; vagy a zöldséglevelek, a fokhagyma, esetleg a petrezselyemgyökér használata megfázás gyógyítására.

A kínai orvoslás szempontjából közelítem meg ezt a kérdést, de a hétköznapi növények használatával.Először a Japán loncról beszélnék. Az íze édeskés és keserű egyszerre. Ez a növény hideg természetű, azaz gyógyító hatása a tüdők, a gyomor, és a belek meridiánjánál hat, tisztító, és méregtelenítő módon. Általában torokfájásnál, mandulagyulladásnál, vagy a bőrön nőtt gennyes keléseknél használják.Az első étel, amit bemutatnék, A Mézes lonc és retek lenne. Ehhez 15 g loncvirág, 100 g fehér jégcsapretek, és 80 g méz kell. A retket megmossuk és felkockázzuk, majd a loncvirággal és a mézzel összekeverjük, és gőzöléssel megfőzzük. Egy nap három alkalommal kell elfogyasztani belőle egy tállal köhögéscsillapításnál köptetőnek, valamint a tüdő védelmére, különösen az olyan időszakokban, amikor nappal meleg van, de estére lehűl a levegő, mint például most is, az ősz elején.

A második recept a lonc felhasználásával a melengető Mentás-loncos rizskása. Ebbe 15 g loncvirág, 15 g menta, 100 g rizs és kb. 1 l víz kell. Nagy lángon megfőzöm a rizst, majd hagyom még fél órán át kis lángon főzni. Hozzáadom a loncot és a mentát, majd még 5 percig főzöm a rizstáskát, végül lekapcsolom, és már lehet is tálalni. A menta és a lonc együttesen nem csak a megfázás és a köhögés esetén hatnak remekül, még a szív és érrendszeri betegségek esetén is segítséget nyújthat. Emellett a kellemetlen szájszagon is segít, és az arc szépségéről (például pattanások) is gondoskodik.

A harmadik loncos étel 30 g loncszár és 150 g kockára vágott disznóhús összefűzésével készül össze. A loncot miután megmostuk, gézbe kell tekerni, és a disznóhússal vízben főzni nagyjából fél órán át. Utána ízesítjük sóval, és ha a hús puhára főtt, naponta egyszer együtt belőle. Ez az étel a méregtelenítést segíti, és a meridiánműködést serkenti, tehát a végtagok és az ízületeik fájdalma vagy dagadása esetén érdemes hasznosítani.

Következőnek a gyermekláncfűvel foglalkozunk, ami a Japán lonchoz hasonlóan az édes és a keserű ízek jellegzetes keverékével rendelkezik. A máj és a gyomor meridiánok működését serkenti, vagyis az emésztést és a méregtelenítést stimulálja.Az első itteni recept neve a Gyermekláncfű-rózsa tea, melyben a növény gyökerét és rózsát használunk. Naponta egyszeri fogyasztáshoz 1-1 g gyermekláncfű gyökeret és rózsaszirmot kell 5-10 percig áztatni. Ez a tea segíthet kezelni a májgyulladást, a máj zsírosodását és a mellcisztát, valamint ezek mellett hangulatjavító és feszültségoldó hatással is rendelkezik.A második recept szintén egy teáé, amely Gyermekláncfű mellett kukoricabajuszból készül. A kukoricabajuszt a kínai orvoslásban Sárkánybajusznak is hívják, és vízhajtó, daganatcsökkentő, valamint a májat meg az epét méregtelenítő hatása van. A Gyermekláncfű gyulladáscsökkentő hatásával az ebből a két növényből készült tea naponta 1-1 g felhasználásával a cukorbetegség szövevényeinek gyógyítására alkalmas.

Az legfinomabb étel a húsostáska gyermekláncfűbe csomagolva, melynek elkészítését egy videóval mutatnám be az előadás végén. A Gyermekláncfű C, E, és B-vitaminokban, valamint ásványi anyagokban és rostokban gazdag. Gyakori fogyasztása esetén immunerősítőként hat, és a májat, illetve a vesét is méregteleníti. Ezek a járványhelyzet alatt különösen ajánlottak. És most bemutatom a videót: